Costică Canacheu a fost revocat din funcţia de preşedinte al Comisiei de apărare a Camerei Deputaţilor, la solicitarea USL, pe motiv că acesta şi-a încălcat atribuţiile cerând instituţiilor informaţii referitoare la numărul celor cu drept de vot la referendum.
În sedinta din data de 4.09.2012, deputati Eugen Bejinariu si George Scutaru, in calitate de vicepresedinti ai Comisei de aparare, ordine publica si siguranta nationala, au înaintat Biroului Permanent al Camerei Deputatilor o adresă de propunere de revocare a deputatului Costica Canacheu din functia de presedinte al Comisiei de aparare.
Majoritatea membrilor prezenţi ai comisiei, respectiv, zece deputaţi, au votat propunerea în timp ce cei patru parlamentari PDL prezenţi (Costică Canacheu, Eugen Bădălan, Neculai Rebenciuc şi Adrian Bădulescu) nu au dorit să îşi exprime votul.
INTELEPCIUNE SI ADEVAR