SIMONA HALEP S-A CALIFICAT IN OPTIMILE DE FINALA DE LA U.S.OPEN!

6 sept.

Cât a câştigat până acum Halep la US Open. În turul III s-a jucat o „finală” a turneului. Revenire de senzaţie de la 1-5 în set decisiv. Băieţii s-au calificat în optimi

Halep a făcut un antrenament cu public

Faza cea mai interesantă a deschiderii sesiunii de seară (ora 02.20 – România) a zilei a 6-a de la US Open nu s-a consumat în timpul meciului dintre Simona Halep şi americanca ShelbyRogers, ci după cele 67 de minute cât a durat duelul dintre cele două jucătoare. În secunda următoare terminării partidei, cu o victorie normală a Simonei Halep (6-2, 6-3), în difuzoarele arenei „Arthur Ashe” (principala arenă a turneului) s-a auzit hit-ul trupei O’Zone, „Dragostea din tei”. Pe arena centrală de la US Open, în pauza dintre game-uri (câteodată) şi întotdeauna după terminarea unui meci, de la staţia de amplificare se pune muzică. De regulă instrumentală. Acum, am avut însă o dedicaţie de la DJ-ul arenei, special pentru Simona Halep. O iniţiativă bine primită de jucătoarea noastrp şi de românii din tribune. Despre meci sunt puţine de spus. A fost echilibrat doar la început, când Rogers a câştigat două game-uri pe propriul serviciu. A fost perioada în care Halep şi-a „citit” adversara despre care nu ştia mai nimic. După care a controlat sever partida, iar în setul secund, la 5-2 pentru ea, Halep şi-a permis şi o uşoară relaxare, lăsând adversarep posibilitatea să facă şi ea un break. Poate ne-am fi dorit ca Shelby Rogers, o jucătoare cu lovituri puternice, dar cu precizia în suferinţă, să-i fi pus mai multe probleme Simonei Halep, pentru ca antrenamentul cu public să fie unul util 100%. Prin calificarea în optimile de finală, Simona Halep îşi egalează performanţa realizată până acum la US Open, ea mai ajungând în această fază a competiţiei în anul 2013. Anul trecut Simona s-a oprit în turul III.

Set 1. Rogers – Halep: 2-6

(primul serviciu: Rogers)

1 – 0 (15:0, 30:0, 40:0)

1 – 1 (15:0, 15:15, 15:30, 15:40)

2 – 1 (15:0, 15:15, 15:30, 30:30, 40:30, 40:40, A:40, 40:40, A:40)

0 – 2 (0:15, 0:30, 15:30, 15:40)

1 – 2 (0:15, 15:15, 30:15, 40:15, 40:30)

1 – 3 (0:15, 0:30, 0:40)

2 – 3 (15:0, 30:0, 30:15, 30:30, 40:30, 40:40, 40:A, 40:40, A:40, 40:40, A:40, 40:40, A:40)

2 – 4 (15:0, 15:15, 15:30, 15:40)

2 – 5 (0:15, 0:30, 15:30, 15:40): break Halep)

3 – 5 (15:0, 30:0, 30:15, 30:30, 40:30): break Rogers

3 – 6 (15:0, 15:15, 15:30, 30:30, 30:40): break Halep

(timp de joc: 36 de minute)

Ce a obţinut Halep până în prezent

• calificare în turul IV (optimi de finală)
  • 110 puncte în WTA General (după ce a aoperit cele 130 puncte din 2014)
  • 240 puncte în WTA 2015 (Road To Singapore)
  • 213.575 USD (pentru calificare în optimi)
  • 17,500 USD (premiu bonus de la o companie pentru clasare pe loc 3 în US Open Series – sezonul american pe suprafaţă Hard)
  • 5.000 USD (pentru calificare în optimi la dublu mixt)

Prima finală a turneului şi o revenire de senzaţie

În turul III am asistat la un meci care oricând poate fi o finală la orice turneu, inclusiv la unul de Grand Slam. S-au întâlnit Victoria Azarenka, a doua mare favorită a turneului după Serena Williams, chiar dacă ea gravitează în acest moment în jurul locului 20 din WTA şi Angelique Kerber #9 WTA la ora meciului. A învins cu 7-5, 2-6, 6-4 Azarenka, după cea mai spectaculoasă partidă de până acum din întreg turneul. A fost un meci în care au putut fi văzute toată gama de lovituri din tenis, mingi câştigate sau salvate în extremis. A fost o adevărată ciocnire a „titanilor”. Ambele jucătoare au jucat la limita sacrificiului. Kerber a avut-o pe belorusă în mână în primul set, când a condus cu 5-2, dar germanca nu a reuşit să facă faţă forcingului adversarei care a atacat furibund orice minge. Dacă va juca aşa şi în continuare, nimeni nu o va putea bate pe Azarenka, care a jucat exact ca pe vremea când era numărul 1 mondial.

Revenirea Azarenkăi de la 2-5 la 7-5 în primul set a pălit însă în faţa unei alte reveniri. Se juca decisivul dintre Barbora Strýcová (Cze-#38 WTA) – Sabine Lisicki (Ger-#24 WTA).

Jucătoare din Cehia avea 5-1 (două break-uri în faţă) şi se afla la primire, mai având nevoie de un singur game pentru a ajunge în premieră în optimi la US Open. De la acest scor am asistat la o revenire de senzaţie a germancei, care a câştigat de o manieră impresionantă 6 game-uri consecutive şi evident şi meciul. Ca şi Azarenka în primul set, Lisicki în decisiv a atacat furibund (nu mai avea nimic de pierdut) şi în ultimele 6 game-uri a făcut 24 de puncte, faţă de numai 7 câte a realizat adversara sa. Şi mai sugestiv, în ultimele 3 game-uri, deci de la scorul de 4-5, Lisicki a făcut 12 puncte, iar Strýcová doar 2 şi trebuie ţinut cont că în aceste ultime 3 game-uri, Strýcová a servit de două ori. Este adevărat, Lisicki a beneficiat şi de un adversar care s-a blocat pur şi simplu la 5-1 şi nu a mai avut reacţie. Se putea citi groaza pe faţa cehoaicei când Lisicki a redus la 3-5. Probabil precizia loviturilor germancei combinată cu „frica” de a câştiga, au contribuit la răsturnarea scorului. Mai trebuie spus că germanca a avut o time-out medical, care poate a scos-o din ritm pe adversară.

Pentru Halep turneul abia acum începe

Pentru Simona Halep, adevăratul turneu abia acum începe. În primele trei tururi a avut jucătoare clasate pe locurile 99, 104 şi 153 în clasamentul WTA. (Capii de serie în primele două tururi au drept adversare mai slab cotate. Dacă s-ar respecta calculele hârtiei şi nu ar exista surprize, în turul 3, ar trebui să se întâlnească între ei doar capii de serie, cei principali, 1 – 8, având privilegiul de a-i întâlnii pe cei din zona 24 -32. Primul cap de serie pe care Simona ar fi putut să-l întâlneasc în turul III ar fi fost nr.27, Alize Cornet, dar ea a fost eliminată de japoneza Nara Kurumi, care la rândul ei a fost eliminată de Shelby Rogers). În optimi Simona va juca cu Sabine Lisicki. Chiar dacă în ultimele 3 întâlniri (din 4), Halep a învins, meciul este destul de dificil. Dacă germanca va juca cum a făcut-o în seturile 1 şi (mai ales) 3 cu Strýcová, atunci Halep va trebui să se întrebuinteze la maxim pentru a câştiga. Ar urma în sferturi „marea problemă” numită Azarenka. Adică o altă jucătoare de mare valoare, care se mai află şi într-o formă de zile mari.

Programul optimilor de finală

Serena Williams (#1) – Madison Keys (#19)

Venus Williams (#23) – Anett Kontaveit (Q)

Ekaterina Makarova (#13) – „Kiki” Mladenovic

Eugenie Bouchard (#25) – Roberta Vinci ?

Petra Kvitova (#5) – Johanna Konta (Q)

Samanta Stosur (#22) – Flavia Pennetta (#26)

Viktoria Azarenko (#20) – Varvara Lepchenko

Simona Halep (#2) – Sabine Lisicki (#24)

Primele 4 meciuri se joacă duminică, ultimele 4, luni. Nu se ştie dacă se va juca meciul dintre Eugenie Bouchard şi Roberta Vinci. Jucătoarea canadiană a căzut în vestiar, s-a lovit la cap şi se pare că nu va obţine acordum medicilor de a intra în teren.

Băieţii sunt şi ei în optimi la dublu

Florin Mergea şi Rohan Bopanna au învins, scor: 6-3, 7-6, în turul II perechea Mariusz Fyrstenberg (Pol)/ Santiago González (Mex) şi s-au calificat în optimile de final. Dublul româno-indian va avea drept adversari pe veteranii Daniel Nestor (Can) şi Roger Vasselin din Franţa.

Cealaltă dublu cu participare românească, Horia Tecău/J-J Roger s-a calificat fără joc în optimi, deoarece cehul Jr.Vesely s-a accidentat rău dimineaţa la meciul de simplu pe care l-a susţinu (s-a retras) şi nu s-a refăcut până la ora meciului de dublu. Tecău/Roger vor avea parte de un dublu destul de puternic, format din americanii Eric Butorac şi Scott Lipsky.