FEDCUP. GERMANIA BATE ROMANIA LA TENIS FEMININ CU 3-1!

18 apr.

Simona Halep nu se regăseşte în faţa jucătoarelor de top. Practică acelaşi joc păgubos din ultimele trei luni. Alte rezultate din FED CUP.

Niculescu a avut 2 mingi de meci…

Andrea Petkovic a învins-o dramatic pe Monica Niculescu, 0-6, 7-6, 6-3 şi Germania câştigă cu 3-1 partida de FED Cup cu România. (Meciul de dublu nu mai contează – n.a.). În urma acestei înfrângeri, România retrogradează în grupa a II-a mondială, unde va avea printre adversare pe Australia, Italia, Ucraina ş.a. Pentru a patra partidă de simplu, staff-ul tehnic al României a luat o decizie bună: a înlocuit-o pe Begu cu Niculescu. Se miza pe două elemente: Petkovic a stat sâmbătă 3 ore în teren, iar Niculescu era odihnită; Cele două nu s-au mai întâlnit din 2014 şi se credea că nemţoaica nu se va acomoda cu stilul atipic de joc al româncei. Până la un punct calculele au fost corecte. Niculescu a câştigat la zero primul set, Petkovic neavând antidot pentru jocul cu mingi preponderent tăiate ale Monicăi. În setul secund, Petkovic a citit însă jocul Monicăi şi are 4-1, dar românca revine, la 4-4, şi de la 4-5, Niculescu ajunge la 6-5 şi 40-15 pe propriul serviciu. Două mingi de meci, două mingi de 2-2 în partida România-Germania. Când a ajuns la acest scor, Monica avea 9 mingi din 12 câştigate. Din păcate de la acest 40-15, primul serviciu nu-i mai intră, iar în raliu, în loc să alterneze mingile tăiate cu cele liftate, Niculescu intră în jocul de contre al adverarei. Pierde game-ul şi în tie-break este surclasată. În decisiv ambele jucătoare sunt rupte de oboseală. Se joacă echilibrat până la 3-3, dar niciuna din jucătoare nu şi-a câştigat serviciu. Petkovic tot contra serviciului face 4-3, şi urmează game-ul care a decis partida. Niculescu a avut în două rânduri minge de break, dar le ratează, şi în loc de 4-4, tabela arăta 3-5, iar ultimul game nu a mai contat. Germania a obţinut o victorie meritată şi…logică. Germania are 9 jucătoare în top 100: #2, #30, #41, #52, #59, #68, #71 şi #82, în timp ce România are doar 4: #7, #31, #35 şi #97. În plus, trei din cele 4 fete ale noastre sunt în regres, în timp ce majoritatea nemţoaicelor se află pe pantă ascendentă, şi culmea, jucătoarea cu începutul cel mai slab de sezon, Andrea Petkovic, a jucat două partide epice la Cluj.

Evoluţia scorului

Set 1. Niculescu – Petkovic: 6-0

(primul serviciu: Petkovic)

1 – 0 (0:15, 0:30, 15:30, 30:30, 40:30, 40:40, 40:A, 40:40, A:40): break Niculescu

2 – 0 (5:0, 15:15, 15:30, 30:30, 40:30)

3 – 0 (15:0, 15:15, 30:15, 40:15, 40:30): break Niculescu

4 – 0 (0:15, 15:15, 30:15, 30:30, 40:30)

5 – 0 (15:0, 30:0, 40:0, 40:15, 40:30): break Niculescu

6 – 0 (15:0, 30:0, 40:0)

(timp de joc: 30 de minute)

Set 2. Niculescu – Petkovic: 6-7 [1/7]

0 – 1 (0:15, 0:30, 15:30, 15:40, 30:40)

1 – 1 (15:0, 15:15, 30:15, 30:30, 40:30)

1 – 2 (0:15, 0:30, 0:40, 15:40)

1 – 3 (0:15, 15:15, 15:30, 15:40, 30:40): break Petkovic

1 – 4 (0:15, 0:30, 15:30, 30:30, 30:40)

2 – 4 (15:0, 15:15, 15:30, 30:30, 40:30, 40:40, 40:A, 40:40, 40:A, 40:40, A:40)

3 – 4 (15:0, 15:15, 30:15, 40:15): break Niculescu

4 – 4 (0:15, 15:15, 15:30, 30:30, 40:30)

4 – 5 (15:0, 15:15, 30:15, 30:30, 30:40, 40:40, A:40, 40:40, 40:A)

5 – 5 (15:0, 15:15, 15:30, 30:30, 40:30)

6 – 5 (15:0, 30:0, 40:0): break Niculescu

6 – 6 (0:15, 15:15, 30:15, 40:15, 40:30, 40:40, 40:A): break Petkovic

6 – 7 (0-1, 0-2, 0-3, 0-4, 1-4, 1-5, 1-6, 1-7)

(timp de joc: o oră şi 15 minute)

Set 3. Niculescu – Petkovic: 3-6

(primul serviciu: Niculescu)

0 – 1 (0:15, 15:15, 30:15, 30:30, 30:40): break Petkovic

1 – 1 (15:0, 30:0, 40:0, 40:15, 40:30, 40:40, A:40, 40:40, A:40, 40:40, 40:A, 40:40, A:40): break Niculescu

Kerber victorie fără emoţii

Angelique Kerber a învins-o cu 6-2, 6-2 pe Simona Helep şi Germania a preluat conducerea în meciul de baraj din FED Cup. Nimeni nu-şi făcea mari iluzii în privinţa rezultatului meciului dintre primele rachete ale României şi Germaniei. Kerber pleca fără îndoială cu prima şansă. Jucătoarea din Germania este la ora actuală la un vârf al carierei, în timp ce Simona Halep se află într-un regres faţă de ultimii doi ani. În plus, Kerber venea după un meci în care nu s-a întrebuinţat deloc, spre deosebire de Halep care a stat sâmbătă 3 ore în teren şi a avut şi un deranj la gleznă. Nu în ultimă instanţă, zgura nu este (poate a fost la începutul carierei, când nu juca pe alte suprafeţe) suprafaţa preferată a româncei. Toate aceste considerente au dus la o victorie confortabilă a nemţoaicei. O victorie în care nu s-a întrebuinţat prea mult, deşi, spre deosebire de meciul cu Begu, acum, contra lui Halep au fost mai multe game-uri lungi. Aici a fost singurul plus al Simonei faţă de mediocra Irina Begu. Numai că în ceea ce o priveşte, Simona Halep continuă să joace doar de pe fundul terenului, lasă iniţiativa adversarei şi chiar dacă raliurile sunt mai lungi, chiar dacă are răspunsuri bune, fără un pic de variaţie, nu poate câştiga în faţa unei jucătoare bune sau foarte bune cum este Kerber. În meciul cu Kerber, şi serviciul a fost în mare suferinţă, cel de-al doilea fiind chiar catastrofal. Halep a jucat de la egal la egal cu adverara ei doar în primele 5 sau 6 game-uri în fiecare set. A ajuns de fiecare dată la 2-3 fără ca adversar să aibă vreun break în faţă. Dar de fiecare dată, următoarele 3 game-uri au fost pierdute. În primul set, la mare, mare, luptă, în setul secund însă fără o rezistenţă dârză. Probabil că şi mentalul a fost de vină. Una peste alta, nu am văzut nimic nou la Halep, şi trebuie să ne întrebăm dacă această colaborare cu mult lăudatul Darren Cahill este chiar ceea ce îi trebuie româncei. Wim Fissette, cel cu care Halep a avut cele mai bune rezultate, o readuce acum pe Azarenka spre locul 1 în WTA.

Set 1. Halep – Kerber 2-6

(primul serviciu: Kerber)

0 – 1 (0:15, 0:30, 0:40)

1 – 1 (15:0, 30:0, 40:0)

1 – 2 (0:15, 15:15, 30:15, 30:30, 30:40, 40:40, 40:A)

1 – 3 (15:0, 15:15, 30:15, 30:30, 30:40, 40:40, 40:A): break Kerber

2 – 3 (15:0, 15:15, 30:15, 40:15, 40:30): break Halep

2 – 4 (15:0, 15:15, 30:15, 30:30, 40:30, 40:40, 40:ABP, 40:40, A:40, 40:40, A:40, 40:40, 40:A): break Kerber

2 – 5 (0:15, 15:15, 30:15, 30:30, 30:40, 40:40, A:40, 40:40, A:40, 40:40, 40:A)

2 – 6 (0:15, 15:15, 30:15, 30:30, 30:40B): break Kerber

(timp de joc: 37 de minute)

Set 2. Halep – Kerber 2-6

1 – 0 (15:0, 15:15, 30:15, 30:30, 40:30): break Halep

1 – 1 (0:15, 0:30, 0:40): break Kerber

1 – 2 (0:15, 15:15, 15:30, 15:40)

2 – 2 (15:0, 15:15, 15:30, 30:30, 40:30, 40:40, 40:A, 40:40, A:40)

2 – 3 (0:15, 15:15, 15:30, 30:30, 30:40)